Chat with us, powered by LiveChat
Obsługa klientaSprzedaż

6 wskazówek jak skutecznie sprzedawać przez telefon.

By 13 marca 2018 No Comments

Niezależnie od tego czy już pracujesz jako sprzedawca czy dopiero zastanawiasz się czy wejść w tę branżę na dzwoniący do Ciebie telefon reagujesz pewnie podobnie…”O nie, pewnie znowu chcą mi coś wcisnąć”.

Tzw. cold calling kojarzy nam się zazwyczaj z namawianiem nas do kupna produktu za wszelką cenę,“klepaniem” ze skryptu formułek sprzedażowych i braku zainteresowania danym produktem ze strony tegoż sprzedawcy.

Jak zainteresować rozmówcę naszym produktem/usługą? Jak sprzedać mu coś bez używania typowych formułek sprzedażowych? No i przede wszystkim jak uniknąć odłożenia słuchawki przez klienta.

Oto 6 wskazówek na udaną rozmowę telefoniczną …

#1 Dobry research to podstawa

Wpleć w rozmowę wzmiankę personalną. “Słyszałem, że jesteście (dana firma) na etapie tworzenia X…”, “Wiem, że nie posiadają Państwo..”, “Myślę, że X usprawniłoby Wasze działania w projekcie nad którym pracujecie…” . Pokazując, że jesteś na bieżąco z działaniami klienta zainteresujesz go i unikniesz odłożenia słuchawki już na początku rozmowy. Pamiętaj, żeby wykonać dokładny research i nie popełnić wpadki.

#2 Porównuj daną firmę z innymi

Zacznij rozmowę od podania przykładu firm z tej samej branży z którymi współpracowałeś i dzięki Twojemu produktowi/usłudze rozwiązały one swoje kluczowe problemy. Klient z którym rozmawiasz zacznie się zastanawiać czy w takim razie on też może mieć takie problemy i czy warto byłoby pomyśleć nad ich rozwiązaniem (a więc kupnem Twojej usługi/produktu). 

#3 Powołaj się na wspólny kontakt

“Jeden z moich klientów X z firmy X powiedział mi niedawno, że szukacie…”. Powołanie się na wspólny kontakt, z którym jeszcze do tego rozmawiałeś o potrzebach rozmówcy na pewno zainteresuje go i zachęci do dalszego kontaktu.

#4 Śledzenie Social Mediów

Pokaż, że śledzisz daną firmę w internecie : “Widziałem na Waszym instagramie…” ; “Ostatnio Wasz CEO dodał na Linkedinie posta o..” ; “Tak jak pisaliście wczoraj na Facebooku”. Twoja znajomość działań firmy w internecie na pewno zapunktuje u Twojego rozmówcy.

#5 Unikaj niektórych pytań

Są takie pytania, które od razu trzeba wyeliminować. Badania wykazują, że pytanie “Jak się dzisiaj czujesz?” jest banalne i po prostu…nieszczere. Wiemy od razu, że dzwoni ktoś kto ma swój interes i wcale nie obchodzi go co u nas słychać. Podobnie działają pytania, które dają rozmówcy idealną okazję do wymówki i odłożenia słuchawki : “Czy masz chwilę czasu na rozmowę?” “Czy złapałem Cię w dobrym czasie?” sprawia że klient od razu może odpowiedzieć że owego czasu nie posiada. Zapytaj za to od razu czy możesz zadać kilka pytań i działaj.

#6 Emanuj dobrą energią!

Podczas rozmowy dużo się uśmiechaj. To naprawdę słychać! Ciężko zignorować pozytywną energię i dobry nastrój dzwoniącego. Głośność, tempo i dobra dykcja to również czynniki, które wpływają na chęć słuchania tego co mamy do powiedzenia. Zainteresuj rozmówcę swoim optymizmem!

 

Sprzedaż telefoniczna to niełatwa sztuka. Wiemy jednak nadal, że często skuteczna.

Nie zrażaj się, sprzedawaj przez telefon i oczywiście nie zapominaj o naszych tipach!

 

Autor:
Ola Rozbicka // Kogena