Chat with us, powered by LiveChat
Obsługa klientaSprzedaż

Cele kluczem do sukcesu.

By 24 kwietnia 2018 No Comments

Przypomnij sobie co dzieje się każdego stycznia. Nowy rok, nowe postanowienia…Ludzie tworzą sobie cele i organizują nowe zadania.

O ile w życiu osobistym nie zawsze trzeba za wszelką cenę spełnić każdy cel – tak w pracy, a zwłaszcza w sprzedaży zakładanie sobie celów jest bardzo ważne. Without goals you get lost (ang. bez celów przepadniesz)

Po co Ci cele w tej branży?

Pamiętajmy, że oczekiwaniami nie da się zarządzać. Konkretne działanie to konkretny sukces. A żeby zacząć działać musisz postawić sobie cel.

Łatwo i przyjemnie jest próbować nowych rzeczy, testować je. Ale bez uporządkowania i zapisania celów niewiele to da. Tak samo jest trochę z konferencjami i wykładami. Bywanie na nich, słuchanie wykładanej teorii i poczucie, że były one produktywne to nie to samo co zapisywanie celów zaraz po zdobytej wiedzy oraz planowanie jak przekuć to czego się nauczyliśmy w rzeczywisty sukces. Czym innym jest posłuchanie i poczytanie o generowaniu leadów, a czym innym zapisanie sobie zadania: “W ciągu 25 dni pozyskam minimum 15 leadów z czego z 6 cioma się spotkam”.

W momencie zapisu określonego celu staje się on namacalny. Można się na nim skupić i do niego dążyć. W pewnym momencie nie przyjmujesz nawet do wiadomości, że to czego oczekujesz się nie spełni. Ty po prostu wiesz że tak będzie! To działająca podświadomość która w momencie obrania swojego celu jest elementem kluczowym.

To Ty jesteś odpowiedzialny za to ile chcesz zarobić w danym miesiącu. To Ty chcesz kupić sobie nowy samochód albo wyjechać na egzotyczne wakacje. I to właśnie taki cel bardziej motywuje niż zwykłe osiąganie wyniku.

Pamiętaj o szerszym obrazie. Zapisanie tego gdzie chciałbym być za 5 lat i co chciałbym osiągnąć jest bezpieczne i pozwala ukierunkować działania właśnie tak, aby do tego dojść. Wiele sprzedawców nie myśli długoterminowo co nie zawsze jest dobrym wyborem.

SMART or DUMB

Wiemy już, że zakładanie sobie celów jest ważne w sprzedaży. Ale czy wiemy w jaki sposób je formułować?

Metoda SMART to akronim od angielskich słów: Specific, Measurable, Achievable, Relevant  i Timely defined. Bazując na tej zasadzie doprowadź aby cel był :

  1. Sprecyzowany– konkretny! Im bardziej sprecyzowany cel tym lepiej. Ogólniki zostawiamy za sobą. Jest różnica w założeniu “jeśli będę bogaty to będę szczęśliwy” a “jeśli pozyskam X klientów to sprzedam produkt za X zł. Wtedy kupie sobię X i będę szczęśliwy ”.
  2. Mierzalny-Taki którego realizację będziemy mogli sprawdzić, zmierzyć, np. liczbowo wyrazić stopień jego realizacji.
  3. Osiągalny coś co jesteś w stanie osiągnąć a niepowodzenie nie doprowadzi do frustracji i poczucia bycia słabym.
  4. Istotny-jeżeli to co sobie założysz ma sens i głęboko w środku wierzysz, że jest ważne i pomoże Ci w Twojej pracy właśnie wtedy masz największą motywację do działania. Cel ma być krokiem na przód.
  5. Określony w czasie– a więc nic innego jak ustanowienie sobie widełek czasowych do osiągnięcia celu. Lepiej jest żebyśmy czuli presję czasu i nie odkładali niczego na później.

Drugą metodą, którą można wykorzystać to metoda DUMB. Bardziej dynamiczna przedstawiona przez mówcę motywacyjnego i coacha Brendona Burcharda.

Na metodę Dumb składają się takie wyrażenia jak Dream-Driven, Uplifting, Method-Friendly i Behavior-Driven.

  1. Dream-Driven-czyli “napędzany marzeniami”. Postaw sobie cel który będzie Twoim marzeniem, który będzie tak wspaniały że myśląc o nim będziesz stale napędzany do dalszej pracy. Ma to być Twoja misja. Coś co uczyni Twoją pracę znaczącą.
  2. Uplifting– cel ma być tak sformułowany, abyś poczuł uniesienie. Cel musi być sexy! Coś co będzie Cię motywowało i podnosiło na duchu a nie będzie tylko kolejnym “ptaszkiem” do odznaczenia na Twojej liście. Cel na który spojrzysz i pomyślisz : Tak! Jedziemy z tym! Działamy! Burchand podaje tu przykład z rzuceniem wagi. Inaczej brzmi cel sformułowany poprzez przymus  “Muszę zrzucić X kilo…” a inaczej brzmi zdanie ”Zamierzam być niedługo tak sprawny i tak wysportowany, że poczuje się pięknie! Będe wyglądać wspaniale! Będę Super Fit!” To jest sexy. To jest uplifting!
  3. Method-Friendly-Jaka metoda będzie pomagała Ci osiągnąć Twój cel. Jakie wskazówki, jakie techniki. Co robić żeby się udało? Przemyśl to, znajdź swoją metodę i powtarzaj ją. Systematycznie powtarzaj działania, które przybliżą Cię do Twojego celu. Praktykuj.
  4. Behavior-Driven– Napędzaj się swoimi zachowaniami. Wywołuj określone zachowania, które doprowadzą Cię do celu. Wypracowuj sobie dobre nawyki! Chcesz jeść zdrowo? Codziennie rób zakupy składające się z warzyw i owoców. Chcesz być szczęśliwszy i doceniać to co masz? Codziennie po przebudzeniu myśl o 5 rzeczach za które jesteś wdzięczny w życiu. I dopiero potem możesz wstać z łóżka. To jest właśnie behavior-driven. Zachowania, które wdrażasz w życie i prowadzą Cię do celu.

Która metoda bardziej do Ciebie przemawia?

A może masz jakieś własne sposoby formułowania celów i wykorzystywania ich w sprzedaży?

Podziel się ze mną w komentarzu 🙂

 

Autor:
Ola Rozbicka // Kogena