Chat with us, powered by LiveChat
Obsługa klientaSprzedaż

Jakie stanowisko wybrać?

By 27 marca 2018 No Comments

W sprzedaży i obsłudze klienta możemy spotkać się z wieloma rodzajami stanowisk. Jest to jeden z największych plusów tej branży ponieważ mamy do wyboru cały wachlarz możliwości i potencjalnych posad, na które możemy aplikować.

Jeżeli jednak dopiero stajesz przed wyborem tej ścieżki kariery na pewno zastanawiasz się jaka dokładnie gałąź sprzedaży lub obsługi klienta Cię interesuje. Ten post ma na celu przybliżenie Ci różnych typów sprzedawcy 🙂

Na początku…jakimi czynnikami się kierować?

Żeby zacząć poszukiwania przemyśl podstawowe czynniki na które należy zwrócić uwagę :

Branża. Sprzedawać możesz wszystko i wszędzie. Zwróć więc najpierw uwagę gdzie chciałbyś pracować. Branża IT? A może kosmetyczna lub medyczna? Zastanów się na czym się znasz (lub chciałbyś się dopiero poznać), w jakiej branży będziesz czuł się najlepiej, która branża jest opłacalna oraz w jakim segmencie sprzedawcy są najbardziej poszukiwani (chociaż jak już wiadomo każda branża potrzebuje sprzedawców 🙂 )

Na chwilę czy w dłuższej perspektywie? Upewnij się, że stanowisko o jakie się ubiegasz będzie nadal istotne za kilka lat. Chyba, że szukasz pracy na chwilę, albo chcesz od czegoś zacząć. Warto jednak śledzić trendy i zmiany, które w sprzedaży są bardzo dynamiczne.

Wynagrodzenie. Tutaj chyba nie trzeba wiele dodawać. Szukając pracy na pewno jednym z głównych punktów zainteresowań są zarobki. To Ty wybierasz czy chcesz być sprzedawcą z bezpieczną podstawą, czy decydujesz się na stanowisko w którym możesz zarobić więcej swoimi wynikami i ilością sprzedanych towarów/usług.

 

 

Stanowiska:

Sales development rep (SDR) / business development reps (BDR) : odpowiedzialny za pierwsze kroki w procesie sprzedaży. Research, prospecting, generowanie leadów. Nieograniczone możliwości i brak limitów. Wyszukujesz, sprawdzasz social media, oceniasz kto mógłby być potencjalnym klientem, odpowiadasz na prośby o więcej informacji i śledzisz kto interesuje się materiałami firmy (np pobiera newslettery).

Account Executive (AE) : tutaj możesz się zmierzyć z takimi zadaniami jak monitorowanie prac wewnątrz firmy, sprawdzanie procesów przygotowywania ofert, tworzenie prezentacji i pomoc w przygotowywaniu akcji promocyjnych, pomoc klientom i rozwiązywanie przeszkód związanych z kupnem. Jako Account Executive “opiekujesz się” klientem.

Outside Salesperson: dosłownie: “sprzedawca zewnętrzny”. Większość czasu spędzasz poza firmą. Sprzedajesz terenowo a więc jeździsz po mieście, po regionie, po kraju…Spotykasz się z kupującymi twarzą w twarz a więc potrzebujesz już doświadczenia w sprzedaży. Ze względu na rosnące znaczenie mediów elektronicznych sprzedaż zewnętrzna staje się mniej powszechna ale nadal wybierana.

Account Manager: Wiąże się ściśle z obsługą klienta. Dbasz o klientów, doradzasz im, rozmawiasz z nimi aby zrozumieć ich potrzeby oraz jesteś osobą do której klienci kierują się jeżeli mają pytanie. Jeżeli chcesz budować trwałe relacje i rozmawiać jak najwięcej z klientami to stanowisko jest dla Ciebie. Współpracujesz też z działem marketingu i jesteś odpowiedzialny za wizerunek firmy.

Regional Sales Manager: Manager regionalny czuwa nad zespołem sprzedażowym. Do Twoich zadań należeć będzie ustalanie celów sprzedażowych, analiza danych czy koordynacja szkoleń sprzedażowych. Zarządzasz obszarami sprzedaży więc możesz też otrzeć się o rekrutacje nowych pracowników czy reprezentowanie swojego działu na spotkaniach firmowych.

Sales Engineer: łączysz umiejętności sprzedaży z wiedzą techniczną. Jest to nic innego jak wsparcie przedsprzedażowe. Ktoś taki-z wiedzą techniczną- jest zazwyczaj bardzo potrzebny w branży sprzedażowej. Odpowiadasz na szczegółowe pytania dotyczące produktu, określasz techniczne potrzeby klientów i przekazujesz je do działu sprzedaży. Pracujesz również w parze z jednym ze sprzedawców i udzielasz mu swojego technicznego wsparcia.

Director of Sales: Odpowiedzialny za wydajność całego działu. Współpraca z kierownikami sprzedaży, określanie celów sprzedażowych, prognozowanie i rozwijanie limitów no i oczywiście utrzymywanie wyników sprzedażowych. Zarządzanie ludźmi i wykazywanie się inicjatywą to również istotne elementy które warto opanować przed zajęciem tego stanowiska.

Vice president of sales: Stanowisko na, które starać się możesz z długoletnim doświadczeniem. Vice president jest odpowiedzialny za całą strategię i taktykę firmy ażeby doprowadzać do ciągłego wzrostu i osiągania sukcesów przedsiębiorstwa. To Vice President decyduje o tym na jakie rynki wejdzie firma oraz jaką strategię obrać.

 

Jak widzisz możliwości jest wiele, a ogłoszeń o pracę blisko 20.000 🙂 


Powodzenia!

 

Autor: Ola Rozbicka/Kogena