Chat with us, powered by LiveChat
Obsługa klientaSprzedaż

Wygoda w pracy sprzedawcy – dodatkowe plusy pracy na tym stanowisku

By 30 kwietnia 2018 No Comments

Każdego będę bezinteresownie przekonywała, że sprzedaż i obsługa klienta to branża nie tyle przyszłościowa co po prostu satysfakcjonująca.

Oprócz szeroko omawianego już wątku zarobków warto zwrócić uwagę jeszcze na aspekty czysto ludzkie, a więc np. wygoda.

Wyobraź sobie, że pracujesz ze słonecznej Hiszpanii albo z luksusowego hotelu w górach. Za oknem masz piękne widoki a Ty leżysz w łóżku lub na leżaku. Potrzebny Ci tylko laptop i dobre połączenie z internetem 🙂 W sprzedaży i obsłudze klienta jest to możliwe. Wiele osób decyduje się na rozpoczęcie pracy w branżach w których jest możliwość pracy zdalnej. Pozyskiwanie leadów, rozmowa z klientami przez Skype’a czy inny komunikator lub przygotowywanie ofert jest możliwe z każdej części świata. Również telemarketer może pracować z domu. Wystarczy, że ma telefon i korzysta z któregoś z nowoczesnych narzędzi typu Zendesk (narzędzi uczymy również na naszych warsztatach 🙂 >www.kogena.com/program<).

Praca nigdy nie była tak przyjemna, prawda?

Aspektem, który również jest często przywoływany przeze mnie w rozmowach z osobami poszukującymi swojego miejsca na rynku pracy jest zapotrzebowanie na sprzedawców i “opiekunów” klienta.  

W dobie kiedy tyle mówi się o braku pracy, o doświadczeniu, które trzeba nabywać latami ażeby móc zarabiać najniższą krajową, o spadającym znaczeniu albumów, certyfikatów i tytułów rozpoczęcie pracy w sprzedaży i obsłudze klienta jest strzałem w dziesiątkę. Ten kierunek nadal jest najbardziej przyszłościowym kierunkiem rozwoju.

20.000 ogłoszeń w serwisie pracuj.pl oraz raport portalu kariera.pl o najpopularniejszych zawodach w minionym roku pokazuje jasno, że zapotrzebowanie na dobrych sprzedawców i telemarketerów było, jest i będzie. Musimy pamiętać, że praktycznie każda dziedzina potrzebuje dobrego działu sprzedaży.

Czasem wydaje mi się, że sprzedaż nadal jest niesprawiedliwie oceniana.

Myślimy- nudna, monotonna, męcząca. Ludzie słyszą sprzedaż i obsługa klienta i momentalnie kojarzy im się to z “nagabywaniem” czy “wciskaniem” czegoś na siłę.

Wydaje mi się, że należy odczarować zły wizerunek sprzedaży i chyba powoli się to udaje. Śledząc opinie czy publikacje można zauważyć, że jest to podstawa w każdym biznesie. Korzyści jakie płyną z pracy w tej branży są niekończące się i nie mówię tylko o tych tzw. “korzyściach twardych”.

Osobiście przed podjęciem jakiejkolwiek pracy zwracam uwagę na sferę “miękką”. Uważam, że satysfakcja i poczucie że “robię coś dobrze” jest równie ważna jak zarobki. Nic tak nie wpływa na naszą motywację jak pochwała naszych działań czy dobre wyniki. Pracując w sprzedaży można “połechtać” swoje ego ale też poczuć, że nasza praca ma sens i odpowiada zapotrzebowaniom ludzi. Pomagamy przecież niejako klientom w ich problemach.

Wiele osób zmienia pracę ze względu na tzw. wypalenie zawodowe i poczucie braku misji. Sprzedaż jest zmienna, dynamiczna. Mamy tutaj ciągły kontakt z ludźmi, możemy testować rozmaite techniki i cały czas uczyć się nowych narzędzi. Nie musimy też martwić się o to, że nasza branża kiedyś po prostu wymrze.

Jak świat światem ludzie sprzedawali, sprzedają i będą sprzedawać.

Może zechcesz dołączyć do tego grona? 🙂

 

Autor:
Ola Rozbicka // Kogena