Chat with us, powered by LiveChat
Obsługa klientaSprzedaż

Zminimalizuj ryzyko i osiągaj wyniki

By 25 kwietnia 2018 No Comments

Sprzedaż nie jest łatwą branżą, ale potrafi być wdzięczna. Jeżeli ciężko pracujesz na swój wynik, unikasz błędów i wpadek oraz ciągle zdobywasz doświadczenie to efekty z całą pewnością Cię zadowolą. Co jednak w sytuacji jeżeli nadal łatwo wpadasz w niektóre pułapki? Czy zdarza się, że rozmawiasz z klientem, domykasz sprzedaż ale on nagle się wycofuje?

Mówi się, że kiedyś sprzedawcy i marketerzy nie byli nastawieni tak bardzo na wyniki jak w dzisiejszych czasach. Kupujący czują ryzyko, nie są pewni niektórych rzeczy i mogą wycofać się z kupna jeżeli nie są pewni w 100% produktu lub usługi.

Pomóż im wyeliminować ryzyko, i odnajdź się w czterech podstawowych kategoriach o których pisał Mike Schultz-prezes RAIN Group :

1) Ty jako sprzedawca

Musisz uwierzyć w siebie aby Twoi klienci również uwierzyli Tobie, Twoim radom, oraz przede wszystkim Twojemu produktowi. Prezentujesz nie tylko daną usługę ale również siebie. Umiejętność autoprezentacji jest niezwykle istotna w sprzedaży i obsłudze klienta.

Wykazuj się kompetencją, znajomością produktu i wiedzą na temat klienta i jego potrzeb. Jeżeli zyskasz zaufanie kupującego nie powinieneś się już o nic martwić. Bądź uczciwy i niezawodny i dotrzymuj obietnic.

Jeżeli kupujący “nie kupi” Ciebie wówczas poczuje ryzyko i wycofa się z rozmów. Wykaż się kompetencjami i umiejętnością słuchania.

2) Twoja oferta

Żeby klient się nie wycofał musi dobrze poznać Twoją ofertę i mieć pewność że wszystko będzie “działało” tak jak należy i tak jak obiecywałeś. Poświęć czas na dokładne poznanie produktu, zmierz się ze wszystkimi pytaniami, które mogą paść od klientów i umiejętnie zaprezentuj swoją ofertę. Naprawiaj wszystkie niedociągnięcia, które zgłaszają poprzedni kupujący. Słuchaj uwag. Jeżeli klient uwierzy Tobie – uwierzy też w produkt.

3) Twoja firma

Tak samo jak klienci muszą uwierzyć w Twój produkt, tak samo muszą uwierzyć w Twoją firmę. Ważne jest aby marka budziła zaufanie na rynku. Dbaj o wszystkich swoich klientów, i promuj pozytywny wizerunek swojej firmy w środowisku.

Jeżeli klient słyszy niepochlebne opinie na temat firmy z pewnością uda się do konkurencji.

4)  Wyniki

Jeżeli zadbasz o powyższe trzy kategorie pamiętaj jeszcze o sferze wyników. Nie bój się chwalić swoimi sukcesami i osiągnięciami. Znajomość wyników Twoich i Twojej firmy dla potencjalnego klienta to “kropka nad i” przed podjęciem decyzji o kupnie Twojego produktu/usługi. Postaraj się uzyskać referencje od zadowolonych klientów, udostępniaj to co udało Ci się zrobić i buduj swoją markę również poprzez dzielenie się wynikami.

 

Cztery powyższe kategorie opisane przez Schulza pozwolą Ci zminimalizować ryzyko utraty kupującego i zadbać o satysfakcję ze swojej pracy.  Od Ciebie zależy, którą kategorię uznasz za najważniejszą.

Do dzieła! 🙂

 

Autor:
Ola Rozbicka // Kogena