Chat with us, powered by LiveChat
Obsługa klientaSprzedaż

Jak zostać mistrzem? 5 porad dotyczących sprzedaży i obsługi klienta.

By 8 marca 2018 No Comments

Czy zawód sprzedawcy jest nudny? Czy naprawdę tak trudno jest osiągnąć satysfakcję w tej branży?  Czy rację mają Ci, którzy nie chcą mieć nic wspólnego ze sprzedażą i uciekają na samą myśl o obsłudze klienta?

Wierzę w to, że sprzedaż jest podstawą w przedsiębiorstwach. Ale nie tylko. Tak naprawdę sprzedaż rządzi światem! Sprzedajemy codziennie. Sprzedajemy się na rozmowie o pracę, swój wizerunek sprzedajemy na spotkaniach, a swoją wiedzę na egzaminach. Z umiejętnością skutecznego sprzedawania po prostu łatwiej się żyje.  A co wtedy, kiedy możemy wykorzystać swoje cechy i móc nauczyć się sprzedawać produkty i usługi ażeby w konsekwencji móc na tym zarabiać?


Poniżej pięć wskazówek, które sprawią, że odniesiesz sukces w sprzedaży i obsłudze klienta :

#1 Poczuj się komfortowo

Jeżeli czujesz się komfortowo ze sobą i z produktem, który oferujesz możesz mieć pewność, że Twój rozmówca również poczuje się w ten sposób. Mając odpowiednią wiedzę i pewność swoich umiejętności rozmowa z klientem to praktycznie nie sprzedaż, a po prostu przedstawienie swojego poglądu na dany towar/usługę. Znajdź swój poziom komfortu. Ucz się. Zapisz na warsztaty. Praktykuj. Szukaj wskazówek u coacha lub mentora. Ciągle udoskonalaj swoje umiejętności. Poczucie własnej wartości jest w sprzedaży bardzo ważne i zaprowadzi Cię do sukcesu.

#2  Zbadaj nawyki klientów

Jeżeli zidentyfikujesz już odbiorców, będziesz mógł spokojnie zaobserwować ich najczęstsze zachowania i przyzwyczajenia. Czy klient jest podatny na zniżki? Czy potrzebuje dużo czasu aby podjąć decyzje? Jak reaguje na cenę? Czy ma ona wpływ na jego osąd jakości produktu/usługi? Obserwując klientów jesteś w stanie dostosować się do ich potrzeb.

#3 Poświęć czas na budowanie relacji

Nie staraj się sprzedać za wszelką cenę. Sami wiemy jak “wciskanie” nam produktu czy usługi skutecznie odtrąca nas od sprzedającego. Buduj relacje z klientem. Wyczuj jego potrzeby. Zadawaj pytania. Zainteresuj się. Taka empatia i umiejętność “wchodzenia w buty” drugiego człowieka bardzo przydaje się w sprzedaży. Wiara w swój produkt i chęć pomocy doprowadzi Cię do sukcesu.

#4 Pomnażaj techniki sprzedaży

Pamiętaj, że cały czas powstają nowe sposoby pozyskiwania klientów. Używaj dojść o których wcześniej byś nie pomyślał. Korzystaj z internetu. Nie tylko cold calling ale i social media. Instagram? Snapchat? Naucz się podstawowych aplikacji, które pomogą Ci dowiedzieć się czegoś o kliencie, o jego życiu i pozwoli Ci sprecyzować tym samym jego potrzeby. Bądź aktywny w social mediach, a klientów będzie przybywać.

 

#5 Zostań ekspertem

Zakładaj blogi, pisz artykuły. Zostań liderem w swojej branży i chwal się swoimi sukcesami. To z pewnością wzmocni Twoją sprzedaż i przyciągnie nowych klientów. Pamiętaj: „People love case studies,” he says. „They’re not buying talk, they are buying [your] actions” (ang. “Ludzie uwielbiają studia przypadków. Nie kupują gadaniny, kupują [twoje] działania”).

 

 

Już dzisiaj wdroż podane wskazówki w życie i ciesz się sukcesami ze sprzedaży. Działaj!

 

Autor:
Ola Rozbicka // Kogena